Érkezik az év végi támogatás, pénzt és utalványt adnak az idén!

Érkezik az év végi támogatás, pénzt és utalványt adnak az idén!

Érkezik az év végi támogatás, pénzt és utalványt adnak az idén! Rendszeres gyermekvédelmi támogatás 2023/2024 – Kinek jár rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény?

Kétszer jár egy évben a jogosultaknak, Augusztusban iskolakezdés előtt és Decemberben Karácsony előtt!



A támogatás a gyermek alapvető szükségleteinek kielégítését segíti elő. Rendszeres gyermekvédelmi kedvezményt az igényelhet, aki a családjában gyermeket nevel, ideértve a nagykorú gyermeket is akkor, ha a gyermek nappali tagozatos tanuló és legfeljebb 23 éves (felsőoktatásban tanuló esetén legfeljebb 25 éves) és a kérelmező családjában az egy főre jutó havi jövedelem legfeljebb 47.025 forint, vagy 51.300 forint az alábbi esetekben:

  • egyedülálló szülő vagy nevelő
  • a gyermek tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos
  • nagykorú gyermek.





Mi alapján határozzák meg a havi jövedelem összegét?

Rengeteg támogatás és ellátást összegét befolyásolja az ún. öregségi nyugdíjminimum/szociális vetítési alap. Az elnevezés nem sokat számít, mind az öregségi nyugdíjminimum, mind a szociális vetítési alap összege 28.500 forint. (2008 óta nem változott.)

2023-ban akkor jár a családnak rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény, ha az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg az öregségi nyugdíj legkisebb összegének a 180%-át (ez most 51.300 forint), és a gyermeket egyedülálló szülő gondozza, a gyermek tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos, vagy nagykorúként még tanul. Más esetekben a legkisebb nyugdíj 165%-a az egy főre jutó jövedelem határa, ami 47.075 forint.

Korábban a jogosultság összeghatára 41.325, illetve 38.475 forint volt, ennek emelésével a jogosultak köre is bővült. Fontos tudnivalók, hogy az alacsony jövedelem ellenére sem jár a kedvezmény, ha a család a jogszabályban meghatározott ingatlan- vagy ingóvagyonnál többel rendelkezik.




Jogszabályok:
1997. évi XXXI. törvény a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról (a továbbiakban: Törvény), 19-20/B. §
149/1997. (IX.10) Korm. rendelet a gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról, 65-67. §
2022. évi XXV. törvény Magyarország 2023. évi központi költségvetéséről, 71. § (1) bekezdés a)-c) pont

A RENDSZERES GYERMEKVÉDELMI KEDVEZMÉNY a GYERMEKET (kiskorút) szociális helyzete alapján megillető ellátás, mely magában foglalja
• az ingyenes vagy kedvezményes intézményi gyermekétkezést,
• a szünidei gyermekétkezést,
• pénzbeli támogatást, alap- vagy emelt összegűt, valamint
• a jogszabályban meghatározott egyéb kedvezményeket.

A jogosultságot EGY (1) ÉVRE a gyámhatóság – kérelemre – állapítja meg, a feltételek fennállása esetén. Ismételt megállapításra új kérelem alapján van lehetőség.

A gyermek akkor jogosult rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre, ha a gyermeket gondozó család a törvény szerinti mértéket meghaladó vagyonnal nem rendelkezik, és a családban az egy főre jutó havi jövedelem
‒ nem nagyobb 47 025 forintnál (a szociális vetítési alap összegének 165%-ánál), vagy
‒ nagyobb, de nem több 51 300 forintnál (a szociális vetítési alap összegének 180%-ánál), és
a) a szülő, illetve a törvényes képviselő egyedülálló, vagy
b) a gyermek tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos, vagy
c) nagykorúvá vált gyermekként  kérelmezi az ellátást.




A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermek hátrányos helyzetűnek a minősül, ha
a) a szülő vagy gyám alacsony iskolai végzettségű, vagy
b) a szülő vagy gyám alacsony foglalkoztatottságú, vagy
c) a gyermek elégtelen lakókörnyezetben, illetve lakáskörülmények között lakik.
A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermek halmozottan hátrányos helyzetűnek minősül, ha rá az a)-c) pontokban felsorolt hátrányok közül kettő is fennáll. A hátrányos helyzet vagy halmozottan hátrányos helyzet fennállásának megállapítása – kérelemre – külön határozatban történik.

Rendszeres gyermekvédelmi támogatás 2023/2024

A nagykorúvá vált gyermek a gyermekkel közel azonos (eltérés az 1 főre jutó havi jövedelemnél) szociális feltételekkel jogosult a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre, ha korábban – a kérelem beadását megelőző második hónap első napjáig visszamenően – legalább 1 napig részesült gyermekvédelmi rendszeres kedvezményben;
> 23 éves koráig, ha a nappali oktatás munkarendje szerinti tanulmányokat folytat,
> 25 éves koráig, ha felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán tanul.




Gyermekétkeztetés
A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermek
– a bölcsődében, óvodában ingyen étkezik,
– 1-8. évfolyamon nappali rendszerű iskolai oktatásban részt vevő tanulóként ingyen étkezik,
– 1-8. évfolyamon felül nappali rendszerű iskolai oktatásban részt vevő tanulóként kedvezményesen (50%) étkezik.
Szünidőben a gyermekétkeztetést a hátrányos helyzetű és halmozottan hátrányos helyzetű gyermek számára az önkormányzat ingyenesen köteles biztosítani; az ingyenes étkeztetést a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő többi gyermekre kiterjesztheti.

Pénzbeli támogatás
A pénzbeli támogatás évente kétszer – augusztusban és novemberben – 6000 forint alapösszegű juttatást jelent.
A hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetű gyermek emelt összegű – 6500 forint – pénzbeli támogatásra jogosult.

A gyermek családbafogadó gyámjául kirendelt hozzátartozó a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermek után – gyermekenként – havi 6270 forint (a szociális vetítési alap összegének 22 %-a) kiegészítő pénzbeli ellátásra, továbbá augusztus és november hónapban 8400 forint pótlékra jogosult, ha
a) a gyermek tartására köteles, és
b) nyugellátásban, korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban, táncművészeti életjáradékban, átmeneti bányászjáradékban, megváltozott munkaképességű személyek ellátásaiban, időskorúak járadékában vagy olyan ellátásban részesül, amely a nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátások emeléséről szóló jogszabály hatálya alá tartozik.




Igénybenyújtás
rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultságot a települési önkormányzat jegyzője mint gyámhatóság állapítja meg.
A megállapítás iránti kérelmet – e célra rendszeresített formanyomtatványon – a szülő vagy más törvényes képviselő, illetve a nagykorú kérelmező nyújthatja be. A benyújtás helye: a lakcím szerint illetékes települési önkormányzat polgármesteri hivatala vagy a kormányablak. A kérelemhez a jogosultság igazolására alkalmas iratokat mellékelni kell.
A hátrányos és halmozottan hátrányos helyzet megállapítása iránt a kérelem előterjeszthető a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre vonatkozó kérelemmel együtt, de lehetőség van a későbbi benyújtásra is.
A kedvezmény lejártát megelőző 3 hónapon belül már lehetőség van az új kérelem benyújtására a következő egyéves időszakra.

Jogorvoslat
Fellebbezési lehetőség nincs. A véglegessé vált döntés ellen közigazgatási per indítható a határozat közlésétől számított harminc napon belül.


error: Content is protected !!