Elfogadták: Jön a 200 ezres rezsitámogatás, és a 120 ezres karácsonyi bónusz pénz!

Elfogadták: Jön a 200 ezres rezsitámogatás, és a 120 ezres karácsonyi bónusz pénz!

Csütörtök este megegyezett a budapesti szemétszállítás folytatásáról a Budapesti Közművek vezérigazgatója, illetve az ágazati szakszervezet, a HVDSZ 2000 elnöke. Ebben szerepel, hogy a munkavállalók

„október 7-én péntek hajnalban kivonulnak hulladékbegyűjtésre”.





A megállapodás szerint

  • a hulladékgazdálkodási és a köztisztasági közszolgáltatásban dolgozók, illetve az azokat közvetlenül kiszolgáló területek dolgozói fejenként egyszeri bruttó 200 000 forintos rendkívüli rezsitámogatást kapnak;
  • a Budapesti Közművek minden nem vezető beosztású dolgozója 120 ezer forintos karácsonyi jutalmat kap 2022 decemberében;
  • a Hulladékgazdálkodási Divízió és a Köztisztasági Divízió dolgozóinak ösztönző bérelemeit a felek közösen felülvizsgálják, átalakítják, és az ösztönző jellegű pótlék felét az alapbérbe beépítik;
  • a Budapesti Közművek a hulladékbegyűjtés és -szállítás ellenőrzési folyamatát az érintett munkavállalók képviselőivel közösen 2022. október 31-ig felülvizsgálja és átalakítja.




Miért nem ürítették a kukákat a héten?

A budapesti házak elől egész héten nem vitték el a szemetet. Ebben a kellemes őszi időben egy pár napos kimaradás is a legendás nápolyi szemétkáoszokhoz hasonló állapotot eredményezhet a fővárosban, bűzlő szemeteszsákhalmok közt korzózhatnánk az utcákon.

Úgy tűnhet, hogy szemétügyben évről évre felüti a fejét hasonló probléma az ország valamely pontján, legutóbb Pest és Nógrád megye egyes részein nem vitte el a kukák tartalmát a közszolgáltató cég egy ideig. Budapesten most más okozta a gondot, mint amit pár hónapja az agglomerációban láttunk: míg ott az alapműködéshez szükséges pénzzel volt gond, itt a munkaerővel, a hulladékszállítók ugyanis több napon keresztül nem látták el a feladatukat.

A Budapesti Közművek holding alá tartozó FKF dolgozói régóta követelnek béremelést, amelyet eddig nem kaptak meg. Aktuális követelésük az volt, hogy a hulladékrakodóknak 350 ezer forintra, sofőröknek 400 ezer forintra emelje a cég a nettó alapbérét, a BK viszont ezt sokallta, illetve a cég vezetőjének állítása szerint nem is tudja kifizetni.




Noha a BK Zrt. a 2021-es évet 1,8 milliárdos pluszban zárta, a jelek szerint ez a pénz másra kell(ett), illetve nem lenne elég az FKF-esek által vágyott béremeléshez. Mártha Imre BK-vezér szerdán az őt gúnytapssal fogadó kukásoknak azt mondta: a követelésük teljesítésére a cégnek nincs pénze, hitelből pedig szintén nem tudnák azt finanszírozni, mivel a kormány engedélye nélkül önkormányzati cégek nem vehetnek fel kölcsönt.

Az FKF anyagi helyzetével kapcsolatban Mártha Imre és a főváros vezetése is arra hivatkozik: a pénzszűkét az okozza, hogy a kukaholding néven elhíresült Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő (NHKV) nem utal vissza annyit a működésre, mint amennyibe az ténylegesen kerül, így a cég állandóan forráshiányos. Régi történet ez, a rezsicsökkentéssel maximált szemétdíjak az összes hulladék-közszolgáltató tevékenységét veszteségessé vagy az FKF esetében kevésbé nyereségessé tették. Ezek után még a díjbeszedés lehetőségét is elvette a kormány a cégektől, a lakosság az utóbbi években már nem azoknak fizet közvetlenül, akik elviszik tőle a szemetet, hanem az NHKV-nak, a cég pedig egy képlet alapján osztja vissza a pénzt a közszolgáltatóknak.




Az FKF ennek a rendszernek nagy vesztese: mivel nagyvárosokban a nagy népsűrűség miatt költséghatékonyabban űzhető a szemétszállítás, a budapesti cégnek az lenne az érdeke, hogy ami pénz a fővárosi lakóktól bejön, az náluk is maradjon. Az NHKV viszont nem az alapján ad vissza pénzt, hogy egy céghez mennyi jönne be az ügyfeleitől, hanem egy saját képlet alapján. Így a fővárosból bejövő pénz egy része az országos rendszer más tagjaihoz kerül. A budapesti önkormányzatnak emiatt évek óta „elszámolási vitája” van az NHKV-val, Karácsony Gergelyék úgy számolnak, hogy éves szinten akár tízmilliárd forinttal is megrövidíti az FKF-et ez a rendszer.




Emiatt a főváros ki is szokta számlázni a „hátralékot” az NHKV-nak, ez történt most is. A Budapesti Közművek csütörtöki közleménye szerint ismét eljuttatta „az eddig rendezetlen díjtételekről szóló díjbekérő levelét és számláit a Kukaholdingnak”. Az állami vállalat viszont nem ért egyet abban, hogy hátraléka lenne a fővárosi cég felé.

error: Content is protected !!