A kormány korábban aktívan támogatta a bölcsődés korú gyermekeket nevelő családokat, különösen azokat, akik a munkaerőpiacra való visszatérésüket tervezték.
A támogatás révén a kisgyermekes családok kiadásait akár 40 ezer forinttal is csökkenthetik, ha férőhelyhiány miatt magánbölcsődébe kényszerültek vinni a gyermeküket. Azonban az Európai Unió döntése és irányelvei most hatással lehetnek arra, hogy a kormány továbbra is fenntarthatja-e ezt a támogatási rendszert.
Az említett pályázat (GINOP-5.3.11-18 – 00001) célja az volt, hogy segítse a kisgyermekes szülőket abban, hogy könnyebben visszatérhessenek a munkaerőpiacra, különösen akkor, ha az állami bölcsődékben nem volt elegendő férőhely. Ez a támogatási forma tehát ösztönözte a munkavállalókat a munkaerőpiaci aktivitás fenntartására, miközben a gyermekeik megfelelő gondozása is biztosítva volt.
Azonban a helyzet úgy tűnik, hogy megváltozhatott, és a kormány most arra hívja fel a figyelmet, hogy a folytatás az Európai Unió döntéseitől függ. Az EU szabályozásai, irányelvei és pénzügyi szempontjai befolyásolhatják a további támogatási intézkedéseket.
A bölcsődei támogatások fontos szerepet játszanak a bölcsődei korú gyermekek nevelői számára, segítve őket abban, hogy könnyebben és gördülékenyebben térjenek vissza a munkaerőpiacra a gyermeknevelés mellett. Azonban az Európai Unió szabályozásai és pénzügyi tényezői befolyásolhatják a támogatások folyamatosságát és mértékét.
Azt, hogy a kormány tervei szerint ismét elérhetővé teszik a bölcsődei támogatást, és azt szélesebb körben és kedvezőbb feltételek mellett teszik elérhetővé, mint az előző rendszerben, pozitív lépésnek lehet tekinteni.
A cél, hogy minél több bölcsődei ellátásban részt vevő kisgyermek szülője jogosult legyen a támogatásra, függetlenül a bölcsőde fenntartójától. Ezzel az intézkedéssel a kormány arra törekszik, hogy a bölcsődei támogatások minél inkább megkönnyítsék a családok számára a munkaerőpiaci visszatérést.
A hírekben említett Brüsszellel való kapcsolat és az uniós szabályozásra való hivatkozás arra utalhat, hogy az uniós pénzügyi és jogi keretek befolyásolják a hazai támogatási rendszert.
A forráshiány vagy más pénzügyi tényezők is szerepet játszhatnak a változások mögött. A kormány szándéka azonban az látszik lenni, hogy a bölcsődei támogatásokat továbbra is fenntartsák és fejlesszék a családok támogatása érdekében.