Iskolakezdési támogatás 2024 – ennyi pénzt kapnak a családok Augusztusban a második családi pótlék mellé!

Iskolakezdési támogatás 2024 – ennyi pénzt kapnak a családok Augusztusban a második családi pótlék mellé!

Iskolakezdési támogatás 2024 – ennyi pénzt kapnak a családok Augusztusban a második családi pótlék mellé! Az iskolások még javában vakációznak az augusztusi nyárban, de az áruházak tanszerektől roskadozó polcai között már gondterhelt szülők kalkulálják a tanévkezdési kiadásokat. Összegyűjtöttük a munkáltatói támogatási lehetőségeket, és az azokhoz kapcsolódó adózási kötelezettségeket.

Itt vannak a legfrissebb hírek >>>





Új tolltartó, új ceruzák, táska, füzetek, tornazsák, körzők és vonalzók, csak néhány felszerelés, amit évről-évre megvásárolnak a szülők nyár végén, iskolakezdés előtt. Mindez, különösen a többgyermekeseknél súlyos tízezrekkel is megterhelheti a családok kasszáját az év ezen szakaszában. Sokan nem tudnak arról, hogy az önkormányzatok a beiskolázási támogatás formájában, jellemzően egy néhány ezer forintos összeggel vagy utalvánnyal igyekeznek hozzájárulni a családok kiadásaihoz.

Még mindig sokan kérdezik tanévkezdéskor, hogy milyen adóelőírások vonatkoznak az iskolakezdési támogatásra, holott a személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) erre a juttatásra már évek óta nem tartalmaz külön szabályt, ezért az ilyen céllal adott támogatásokra a törvény általános rendelkezéseit kell alkalmazni.

Utalvány vagy pénz?

Ez azt jelenti, hogy az iskolai, tanulmányi költségekre tekintettel értékhatár nélkül akár pénzben, akár utalvány formájában, de természetben is adható támogatás, akár a dolgozónak, akár közvetlenül (korhatár nélkül) a tanulónak, diáknak. A juttatás fő szabály szerint az érintetteknek a juttatóval fennálló jogviszonya szerinti jövedelme, ennek hiányában (például a tanuló esetében) egyéb jövedelem, amelynek közterheit a vonatkozó szabályok szerint kell megállapítani (számfejteni), befizetni, bevallani.




Ha természetben/utalvány formájában történik a juttatás, figyelembe kell venni az szja-törvény 46. paragrafusának (7)–(10) bekezdéseit, valamint a Tbj. 77. paragrafusának (4) bekezdését, ami azt jelenti, hogy a juttatást terhelő szja-előleget, tb-járulékot a juttatónak akkor is meg kell állapítania, és be is kell fizetnie, ha annak a bevételből történő levonására nincs lehetőség.

Iskolakezdési támogatás 2024 – ennyi pénzt kapnak a családok Augusztusban a második családi pótlék mellé!

Ilyenkor a juttató a magánszemély helyett megfizetett, követelésként nyilvántartásba vett szja-t beszámíthatja a magánszeméllyel szemben fennálló bármely kötelezettségébe. A magánszemélyt megillető munkaviszonyból származó rendszeres bevétel esetében a beszámítást követően kifizetendő összeg nem lehet kevesebb a minimálbér havi összegének 50 százalékánál. Ha a beszámítás nem lehetséges, az adóköteles bevételről (a juttatásról) kiállított igazoláson fel kell tüntetni a le nem vont adóelőleg összegét is, és fel kell hívni a magánszemély figyelmét arra, hogy az adóelőleg le nem vont részét köteles megfizetni. Az adóelőleg le nem vont részéről az adózás rendjéről szóló törvény rendelkezései szerint adatot kell szolgáltatni. A le nem vonható befizetett, követelésként nyilvántartásba vett tb-járulék elszámolása tekintetében pedig a juttató és a magánszemély megállapodása szerint lehet eljárni. Ha a juttató a követelést elengedi, az a magánszemély jövedelmeként adóköteles.

Budapest több kerületében már elérhetőek a felhívások

Budapest XIII. kerületének önkormányzatához

június 15. és szeptember 15. között lehet benyújtani a kérelmet a gyerekenként összesen 10 ezer forint értékű, két darab 5 ezer forintos utalványra,

amelyeket a kijelölt kerületi üzletekben vásárolhatnak le.




A támogatásnak ebben a kerületben nincsenek különösebb feltételei, ezt a szociális juttatást minden iskoláskorú gyereket nevelő, bejelentett kerületi lakóhellyel rendelkező és életvitelszerűen is a kerületben élő lakó igényelheti, a Budapest13 Smart City applikáción keresztül, vagy papíralapon egy nyomtatvány kitöltésével.

Óbudán a jövedelem függvényében jár a támogatás

A főváros III. kerületében, Óbudán

  • az általános iskolások 10 ezer,
  • a középiskolások 15 ezer,
  • a felsőoktatásban tanulók pedig 17 ezer

forint összegű beiskolázási támogatásban részesülhetnek a nappali tagozatos, 23 évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező és rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben nem részesülő diákok. A támogatás további feltétele ugyanakkor, hogy a családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a 110 ezer forintot, egyedülálló szülő esetén a 130 ezer forintot. A kérelmet augusztus 21. és november 30. között lehet benyújtani.

Újpesten augusztustól lehet igényelni hozzájárulást

Szintén várni kell még néhány hetet a kérelem benyújtásával a IV. kerületben is. Itt

augusztus 1. és szeptember 30. között igényelhetnek egy egyszeri 15 ezer forintos összeget a 6. életévüket betöltött általános iskolást, a 18. évnél fiatalabb közép- vagy szakiskolást, és a 23. életévét még be nem töltött, önálló keresettel nem rendelkező, nappali tagozatos felsőoktatásban tanulót nevelő családok.



Újpesten az a szülő vagy törvényes képviselő igényelhet beiskolázási támogatást, akinek a családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg

  • 2 fős család esetében a helyi jövedelemalap 300 százalékát, azaz 143 640 forintot,
  • 3 vagy ennél több fős család esetében a helyi jövedelemalap 250 százalékát, vagyis 119 700 forintot.

Mi a helyzet Erzsébetvárosban?

Az augusztus–szeptemberi hónapokban kérvényezhető támogatás a VII. kerületben, Erzsébetvárosban is. Ennek összege évente egy alkalommal

  • 1. osztályos tanuló esetén 20 ezer forint,
  • 2–4. osztályos tanuló esetén 25 ezer forint,
  • 5. osztálytól a nappali tagozaton tanulmányokat folytató diákok, hallgatók 23 éves koráig 30 ezer forint.

A támogatást a kerületben bejelentett lakcímmel rendelkező és életvitelszerűen ott élő családok igényelhetik, ahol az egy főre eső jövedelem nem haladja meg a 131 ezer forintot, a főiskolai vagy egyetemi hallgató pedig nem rendelkezik önálló keresettel, és nappali tagozatos tanulmányokat folytat.



Vidéken is igényelhető már a támogatás

Néhány vidéki önkormányzat is elkezdte nyilvánosságra hozni az iskolakezdési támogatás feltételeit. Szegeden például szeptember 15-ig kérhetik a beiskolázási támogatást a szülők, amelynek összege gyerekenként 20 ezer forint. A támogatást minden olyan általános iskolás korú gyereket nevelő család megkaphatja, ahol a család egy főre jutó havi jövedelme nem haladja meg a nettó 390 ezer forintot.

A Hajdú-Bihar vármegyei Derecskén az önkormányzat egy 10 ezer forint értékű utalvánnyal járul hozzá az 1-8. osztályos diákok iskolakezdéséhez. Itt az a feltétel, hogy a tanköteles korú gyermek bejelentett lakóhellyel rendelkezzen Derecskén és a tanulmányait magyarországi székhelyű általános iskolában kezdje meg az adott évben. A beiskolázási támogatás itt formanyomtatványon igényelhető június 1. és július 31. között.

Az önkormányzatok mellett némelyik munkáltató is ad támogatást

A nyár folyamán várhatóan számos további önkormányzat hozza majd nyilvánosságra a beiskolázási támogatások igénylésének részleteit, ezért a nyári szünidő alatt is jó figyelni a honlapjaikat. Iskolakezdési támogatást egyébként számos esetben a munkáltatók is adnak, ezért érdemes náluk is érdeklődni ennek elérhetőségéről és részleteiről.

error: Content is protected !!