Fontos

Megkongatták a vészharangot, egyre nagyobb bajban van az Ország!

Megkongatták a vészharangot, egyre nagyobb bajban van az Ország!

Megkongatták a vészharangot, egyre nagyobb bajban van az Ország! Több kórház is szerepel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) végrehajtási listáján. A végrehajtási eljárás alá vontadósok között van a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézet, valamint a Károly Sándor Kórház is. Hogy milyen következményei lehetnek ennek az ellátást tekintetében, arról Kincses Gyula, egészségügyi szakértő, a MOK korábbi elnöke beszélt az ATV Egyenes Beszéd című műsorában hétfő este.

Friss hírek minden nap

A beszélgetés során elhangzott, hogy a NAV három kórházat is végrehajtás alá vont, amelyek mind állami intézmények. Felmerül a kérdés, hogyan történhetett ez meg. „Ezáltal megint tovább rontja az ellátásnak az esélyeit, megint oda lehet eljutni, hogy megint egy újabb részleg vagy intézmény fog bezárni, még kevesebb lesz az ellátás, így még többen kényszerülnek magánellátásba, vagy a későbbi diagnózis miatt még több embernek az egészsége lesz kockáztatva” – kezdte gondolatait Kincses.

Megjegyezte, „ez abszolút tisztességtelen dolog”, majd példaként emlegette, hogyha ezt egy beszállító teszi meg és kezdeményez eljárást egy kórház ellen, azt megérti, ugyanis nem mehet csődbe azért egy cég, mer „az állam nem teszi a dolgát és nem fizeti ki”. Hozzátette, 5,8 százalékkal nőtt az egészségügyi szolgáltatásoknak a költségvetése, és 18 százalékos volt az infláció. „Ez alapján kiszámoltam, hogy 2022 és 2023-ban keletkezett hiány 704 milliárd forint volt.

Felidézte azt is, hogy a kórházak adóssága miatt leváltották Jenei Zoltán országos kórházi főigazgatót is, majd hozzátette, hogy

a kórházigazgatónak gyakorlatilag nincs mozgástere, mert közbeszerzés van, ami központosítva van. Meg van adva a létszám, a bértábla, ezekkel nem tud mit játszani. Egyetlen egy dolgon tud spórolni, mégpedig a betegellátás közvetlen költségein tud valamit spórolni. Egyetlen lehetősége, hogy ne legyen több hiány, mégpedig az, hogy nem lát el több beteget”.

„Minden napra jut valamilyen új hír, hogy itt szünetel az ellátás, meg ott. Mindig elmondom, hogy ennyi pénzből, ennyi szakemberrel, egy ilyen széttagolt ellátórendszert nem lehet működtetni” – hangsúlyozta Kincses Gyula.

„Én mindig azt mondom, hogy a köz- és a magán(ellátás) együttműködésére van szükség” – mondta, kiemelve, hogy ha a magánegészségügybe is be tudnának áramolni a közpénzek, akkor abban a pillanatban kibővülne a kapacsitás, ráadásul úgy, hogy az államnak nem kellene ebbe befektetnie, ugyanis az a tulajdonos felelőssége lenne.