Otthon melege program 2020

Otthon melege program 2020

Az Otthon melege program 2020– ban is elérhető lesz!

Hazánkban rengeteg lakásban jelent problémát az elavult fűtési rendszer. A melegítőtestek hatalmas mennyiségű energiát emésztenek fel működés közben, ami egyrészt rendkívül sokba kerül, másrészt pedig a környezetre nézve is kedvezőtlen hatást gyakorol.

A felmérések szerint Magyarországon körülbelül 200.000 olyan lakás van, ahol nem egyedileg szabályozhatók a fűtőberendezések.

Ez az egyik legpazarlóbb megoldás, hiszen sok esetben teljesen feleslegesen adják a meleget, az emberek pedig az utcát fűtik.

A fűtőrendszerek felújítása, korszerűsítése azonban hatalmas pénzeket emészt fel, éppen ezért csak nagyon kevesen tehetik meg, hogy a régi, elavult készülékeket modern, környezettudatosabb változatokra cseréljék.

Az állam a probléma kezelésére alkotta meg az Otthon melege program 2020:

“Okos költségmegosztás alkalmazásának elterjesztése, radiátor csere alprogram”

című pályázatot, ami a távfűtésben érintett lakásszövetkezetek és társasházak lakásainak fűtéskorszerűsítését célozza meg.

A pályázattal elnyerhető támogatás célja

A pályázati program által nyújtott támogatás az energiamegtakarítást, illetve a fűtőtestek működtetése miatt kialakuló felesleges széndioxid kibocsátás csökkentését célozza meg.

Ennek megfelelően az elnyert összegből az elavult, mára már korszerűtlennek számító radiátorok cseréje valósítható meg.

Pontosan mire használható fel az elnyert pénzösszeg?

Az Otthon melege program 2020 által nyújtott pályázati összegből a költségmegosztó rendszer létesítése, illetve az ehhez szükséges adatgyűjtő készülékek felszerelése valósulhat meg.

A költségmegosztó egy speciális kialakítású, radiátorra szerelhető készülék, aminek segítségével az egyéni igények szerint szabályozható a fűtés mértéke.

A felmérések szerint a használatukkal akár 20%-kal is csökkenthető az elhasznált energiamennyiség.

A költségmegosztókkal könnyen meghatározható, hogy a társasházakban az egyes lakások hőfogyasztása hogyan oszlik meg. Az eszköz használata lehetővé teszi az egyedi energiafogyasztás alapján történő költségelszámolást.

Ez azt jelenti, hogy mindenkinek csak annyi fűtésenergiát kell kifizetnie, amennyit ténylegesen elhasznált.

A pályázati összegből megvalósítható az okos mérésre alkalmas fűtési költségmegosztó rendszerek létesítésére, a költségmegosztók és a rendszerhez tartozó adatgyűjtők felszerelésével.

Amennyiben a lakásban régi típusú radiátorok üzemelnek, akkor azok cseréjére, költségmegosztó rendszerre való bekapcsolására is sor kerülhet.

Ha pedig a lakóegységekben már korábban felszerelésre kerültek a költségmegosztók, de a szükséges adatgyűjtő készülékek még hiányoznak, akkor azok létesítésére is lehetőséget kínál a pályázati program.

A pályázattal elnyerhető támogatás mértéke

Az Otthon melege program 2020 összesen 2 milliárdos keretösszeggel, vissza nem térítendő támogatást biztosít az érintetteknek. Mértéke az elszámolható bruttó költségek 10-15%-a lehet, a felső határ lakásonként 350.000 Ft, társasházanként pedig 75.000.000 Ft.

Így oszlik el az országban a támogatás

A rendelkezésre álló, 2 milliárdos keretösszeg régiónkét kerül elosztásra a távhővel ellátott lakásszám figyelembevételével.

E szerint Közép-Magyarország, azaz Pest megye és a főváros részesülhet a legnagyobb mértékben a pályázati pénzből, az ott található társasházak legfeljebb 797 400 000 Ft-ot kaphatnak.

Továbbá a maximális igényelhető összeg országrészenként:

  • Közép-Dunántúl 312 400 000 Ft,
  • Dél-Dunántúl 185 400 000 Ft,
  • Nyugat-Dunántúl 159 400 000 Ft,
  • Észak-Magyarország 200 800 000 Ft,
  • Dél-Alföld 150 200 000 Ft,
  • Észak-Alföld pedig 194 400 000 Ft

Kik jogosultak a támogatás igénybevételére?

Az Otthon melege program 2020 támogatásra azok a magyar adóazonosító jellel rendelkező, cselekvőképes, nagykorú természetes személyek adhatják be a pályázatot, akik a beruházással érintett ingatlanban tulajdonjoggal rendelkeznek.

Kiskorú vagy hivatalosan is cselekvésképtelennek nyilvánított személy esetén kizárólag a törvényesen kijelölt gyám, képviselő vagy gondnok járhat el.

Azok, akik a fenti kritériumoknak ugyan megfelelnek, de 60 napot meghaladó köztartozással, közüzemi-díj tartozással rendelkeznek, ők elesnek a pályázatban való részvételtől!

Ugyanez a helyzet akkor is, ha valakinek 90 napot meghaladó közös költség tartozása van. Az adósságok rendezését követően természetesen ők is igényt tarthatnak a támogatásra.

Tudnivalók a támogatás igényléséről

A támogatásra szóló kérelmeket a társasházak, illetve lakásszövetkezetek nyújthatják be. Társasházak esetén egyszerű szavazattöbbség szükséges a részvételhez, lakásszövetek esetén pedig a lakástulajdonosok több, mint a felének igennel kell szavaznia a közgyűlésen. Ezt közgyűlési határozattal vagy pedig írásba foglalt szavazással kell bizonyítani.

error: Content is protected !!