MEGROHANTÁK A MAGYAROK A PATIKÁKAT: MINDENKINEK EZ A “KORONAVÍRUS-GYÓGYSZER” KELL. – ÖN BESZEREZTE MÁR?
Magyar kutatók is közzétettek már olyan eredményeket amelyek szerint egyes hatóanyagok hatásosak lehetnek a vírussal szemben. Mit tesz erre a lakosság?
Elkezdi felvásárolni azokat a gyógyszereket, amelyek tartalmaznak ilyen hatóanyagot. A
Pénzcentrum által megkérdezett gyógyszerész viszont határozottan azt javasolja: ne tegyünk ilyet. Augusztusban újabb mérföldkőhöz érkezett a Barabási Albert-László által vezetett kutatócsoport koronavírus-gyógyszerrel kapcsolatos kutatása, melynek eredményeit közzé is tették: ebből kiderült, melyek azok a már piacon lévő gyógyszerek, amelyek hatásosak lehetnek az új járvány megfékezése érdekében. Ahogy az várható is volt, ilyen helyzetben a lakosság elkezd “készletezni”, rohan a patikába és megveszi azt a tablettát, vagy orrsprayt, amit vény nélkül megkap, és tartalmazza a kérdéses hatóanyagot.
Miért ne vásároljuk fel mégsem az azelasztin hatóanyag tartalmú orrsprayket és szemcseppeket?
Számos oka van annak, hogy miért nem érdemes házilag elkezdeni alkalmazni az azelasztin tartalmú készítményeket. Ahogy az a híradásokból is kiderült a laboratóriumi vizsgálatok egyelőre csak élő szervezeten kívül végezték el. A következő lépésben a hatóanyag hatását élő szervezetekben is meg kell vizsgálni. A teljesen eltérő környezet miatt sokszor előfordul, hogy az ígéretes laboratóriumi hatást embereken már nem lehet kimutatni. Tehát korántsem biztos, hogy az azelasztin a következő vizsgálatokban is hatásosnak bizonyul.Ha a humán kísérletek sikeresnek is bizonyulnak, akkor is sok kérdést kell majd tisztázniuk a szakembereknek. Meg kell állapítani, hogy a hatóanyagot milyen betegeknél érdemes alkalmazni, mekkora dózisban és milyen formában. Ehhez szintén orvosi felügyeletre lesz szükség, tehát egyetlen beteg sem magának fogja adagolni a hatóanyagot.Emellett fontos kiemelni azt, amit a kutatók is hangsúlyoztak, hogy a hatóanyag megelőzésre nem alkalmas, csak a kialakult fertőzés kezelésében lehet szerepe.
Összefoglalva tehát egy már forgalomban lévő gyógyszerkészítmény hatóanyaga, az azelasztin ígéretes jelöltnek tűnik a koronavírus elleni harcban. Egyelőre azonban csak laboratóriumi kísérletek történtek, humán vizsgálatok még nem, ezért nem lehet kijelenteni, hogy emberek esetében is ténylegesen hatásos lesz a hatóanyag. Ha a klinikai vizsgálatokon bebizonyosodik a szer hatásossága, akkor is nagy a valószínűsége, hogy csak orvosi utasításra és felügyelet mellett lehet majd alkalmazni erre a terápiás célra. Jelenleg a nyári allergiaszezon közepén vagyunk, amikor az allergiában szenvedő betegeknek nagy szükségük van a tüneteiket enyhítő szerekre.-írja a Pénzcentrum.