Csok bar listásoknak 2021/2022: bárlistásoknak is jár a csok!

Csok bar listásoknak 2022: bárlistásoknak is jár a csok!

Első körben nem juthatott 10 milliós CSOK-hoz az a szülő, aki rajta volt a KHR-listán, akkor sem, ha nem akart hitelt felvenni, csak a támogatást. De változtak a feltételek.

Igen, BAR-osoknak is

A KHR-re (vagy BAR-listára) vonatkozó elvárásokat egy tollvonással kivették a törvényből. Az eredeti szabályok szerint a 10+10 milliós támogatásra csak az lett volna jogosult, aki nem BAR-listás – ez idáig rendben van, hiszen a +10 milliós hitel kölcsönfelvételnek számít, márpedig Magyarországon nem juthat hitelhez aktív BAR-listás személy.

Azonban a szigorú előírások szerint az első 10 milliót sem kaphatták meg a KHR-listások: ők nem csak a hiteltől, hanem a CSOK-tól is elestek. Könnyen belátható, hogy ez ésszerűtlen megkötés, hiszen senkitől nem vonható el egy támogatástípus azért, mert mellesleg KHR-tag. Ez nagyjából olyan, mintha valaki nem kapna családi pótlékot vagy GYED-et a gyermekei után, mivel korábban felkerült a negatív adóslistára.
Szerencsére ezt a korlátozást eltörölték, így a vállalt vagy már megszületett gyermekek után KHR-tagok is igényelhetik a CSOK első 10 millió forintját, illetve természetesen házépítés esetén nekik is jár az 5 milliós áfakedvezmény.

További fontos könnyítések

Nagyon fontos, hogy aki három gyermeket vállal előre, az megkapja a 10 milliós CSOK-ot, és akárhány gyermeke is van, a lényeg, hogy 10 évvel a CSOK igénylése után legalább 3 gyermek legyen a háztartásban. Vagyis ha valakinek két gyermeke van, akkor is tíz év áll rendelkezésre, hogy a harmadik gyermek megszülessen.

További könnyítés, hogy örökbe fogadás esetén minden gyermek két évvel megnyújtja a 10 éves periódust.
A 10 milliós CSOK-hoz legalább az egyik igénylőnek minimum 2 éves, az új lakáshoz/házhoz igényelhető kisebb összegű CSOK-hoz pedig 180 napos munkaviszonyra van szükség, legfeljebb 30 nap megszakítással.

A külföldről hazatelepülők, az ápolási és gyermekek otthongondozási díjában részesülők, valamint a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR) szereplők is igényelhetik a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) speciális változatát, a falusi csokot – mondta Gyopáros Alpár, a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos keddi sajtótájékoztatóján, Budapesten.

Elmndása szerint a program július elsejei indulása óta százával érkeztek az igénylések a közvetítő pénzintézetekhez, ezek alapján egyforma az érdeklődés a már meglévő lakás korszerűsítése, valamint a használt lakás vásárlása, majd felújítása iránt. Utóbbi konstrukció esetében az igénylők főként városokból költöznének falvakba, amit rendkívül jó hírnek nevezett a kormánybiztos.

A program kínálta kedvezmények az 2486 ötezer lakosúnál kisebb településen vehetőek igénybe, és a konstrukció keretében – a gyermekek számától függően – meglévő lakás korszerűsítésére akár 5 millió forintos, használt lakás vásárlásához és korszerűsítéséhez akár 10 millió forintos vissza nem térítendő támogatást lehet igényelni – emlékeztetett Gyopáros.

Hozzátette, a támogatást igényelhetik az olyan külföldről hazatelepülők is, akik egy- vagy kétéves külföldi társadalombiztosítási (tb-) jogviszonyt tudnak igazolni és vállalják, hogy a szerződéskötést követő 180 napon belül letelepednek Magyarországon és hazai tb-jogviszonyt létesítenek.

Ingatlanvásárlás esetén nem kell az igénylőknek önerőt igazolnia, ha a megvásárolni kívánt lakás ára alacsonyabb, mint az elérhető támogatási összeg. Az önerő igazolása csak a támogatási összeget meghaladó ingatlanérték esetén szükséges. Korszerűsítés esetében a támogatás folyósítása a munkák készültéségével arányosan, számlabemutatásra történik.

Az ápolási díjban és gyermekek otthongondozási díjában részesülők szintén igényelhetik a falusi csok támogatásait, továbbá azok is, akik a KHR-ben (korábbi nevén BAR-listán) szerepelnek. A falusi csok támogatásai mellé igényelt államilag kamattámogatott hitel esetén viszont már számít, hogy az igénylő szerepel-e a KHR-ben.

Gyopáros Alpár szólt arról is, hogy a korábban szocpolt igénylő érintettek esetében az akkor kapott összeget le kell vonni a falusi csok által biztosított támogatásból. Akik korábban az „általános csok” segítségével vásároltak ingatlant és a falusi csok keretében szeretnének kistelepülésen lakást vásárolni, a korábban megvett ingatlan eladásával, az akkori támogatás visszafizetése után igényelhetik a falusi csokot. Az „általános csok” keretében korábban megvett ingatlan felújítását a falusi csok támogatásaiból is lehet fedezni, ha a lakás a program által preferált kistelepülésen található. Hitel bárlistásoknak 2020

error: Content is protected !!