Bejelentették: Ismét jön az szja-adóvisszatérítés, ennyit kapnak a családok!

#frissítve: 2022.12.16: 13óra-40perc

Bejelentették: Ismét jön az (adó) szja-adóvisszatérítés, ennyit kapnak a családok!

Az adóvisszatérítés lehetőségei 2023-ban

az adóvisszatérítés összege együttesen nem haladhatja meg a 280 ezer forintot.

Magyarországon jelenleg 280 ezer forintnyi adót igényelhetünk vissza különböző megtakarítási formák útján az államtól, azonban ezeknek is vannak korlátai. Érdemes az egyéni megtakarítási lehetőségek és célok alapján dönteni, kinek melyik forma a megfelelő, vagy milyen kombinációban tudja leginkább kihasználni az adóvisszatérítési lehetőséget.




Fontos, hogy a személyi jövedelemadó, vagyis az szja a magyar magánszemélyek jövedelmére kivetett adó, a jövedelemadók egyik legtipikusabb formája. Tehát ezekkel a lehetőségekkel az tud élni, akinek van befizetett adója. Természetesen az sem mindegy, hogy mekkora is a befizetett szja mértéke. A szja 2016 óta változatlanul az adóalap 15 százaléka (vállalkozói szja esetén 9 százalék, amennyiben nem nemzetközi szerződés rendelkezéséből következik), vagyis ahhoz, hogy kihasználhassa valaki maximálisan az adóvisszatérítési lehetőségeket, minimum nagyjából 156 ezer forintos adóalapra, vagyis havi jövedelemre van szükség.




Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy vannak olyan adókedvezmények, amelyek eleve befolyásolják a befizetett szja mértékét. Ezekben az esetekben érdemes inkább olyan családtagnak megtakarítási szerződést kötnie, akinek nem csökkentik számottevően az olyan adókedvezmények az adóját, mint:

  • a négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye (NÉTAK);
  • az első házasok kedvezménye (EHK);
  • a családi kedvezmény (CSK) és a családi járulékkedvezmény (CSJK);
  • a személyi kedvezmény (SZK);
  • és a 25 év alattiak SZJA kedvezménye.




Az önkéntes pénztárak

A 1993. évi XCVI. törvény az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról értelmében négyféle önkéntes pénztár van Magyarországon: a nyugdíjpénztár, az egészségpénztár, az önsegélyező pénztár, illetve utóbbi kettő együttese, az egészség- és önsegélyező pénztár. A különböző pénztárakban különféle adóvisszatérítési lehetőségek, illetve limitek vannak meghatározva, valamit a befizetett összegek felhasználása egészen más célokra történhet.

Általánosságban elmondható a pénztárak működéséről az ügyfelek szempontjából, hogy a befizetések az egyéni megtakarítási számlákra kerülnek, ezek alapján kapható az adóvisszatérítés. Az összegek felhasználásának módja pénztáranként eltérhet, kapcsolódhatnak a pénztári számlákhoz igénybevehető kedvezmények is.




Az önkéntes egészség- és önsegélyező pénztári megtakarítás során a befizetett összeg után 20 százalékos szja-visszatérítést lehet igénybe venni, maximum évi 150 000 forintos értékhatárig. Az egészségpénztárba befizetett pénz ezenkívül leköthető: kétéves lekötés esetén az első évben lekötött összeg után 10 százalékos adóvisszatérítés vehető igénybe. A hozamhoz negyedévente lehet hozzáférni, melynek kivétele után a 15%-os kamatadót sem kell fizetni.

Egyre többen fedezik fel évről-évre az önkéntes pénztári megtakarítási formákat, az év utolsó hónapjában pedig jellemzően áradnak az utolsó pillanatos befizetések. Ugyanis akár egészségpéntári, akár nyugdíjpénztái megtakarításunk van, nyugdíjbiztosításunk vagy nyugdíj-előtakarékossági számlánk az idei évi befizetések határozzák meg, mennyi adóvissztérítést kaphatunk 2023-ban. Ha minden államilag támogatott megtakarítási formát maximálisan kihasználnak a dolgozók, akár évi 280 ezer forintot is visszakaphatnak az államtól a befizetett adójukból. Rengeteg jogosult nem is sejti, hogy mennyit takaríthat meg így, sok takarékoskodónak pedig foglama sincs, hogyan használhatná ki a maximális állami támogatást. A Pénzcentrum most összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat.





Magyarországon az államilag támogatott megtakarítási formákat három kategóriába sorolhatjuk: az egészségcélú megtakarítás, az önsegélyező megtakarítás és a nyugdíjcélú megtakarítások. A negyedik lehetne a lakáscélú megtakarítás, azonban 2018 októbere óta ilyen céllal már nincs lehetőség új szerződés kötésére, vagy a korábbiak módosítására, így maradt az említett három államilag támogatott megtakarítási forma. Befektetésre természetesen vannak más lehetőségek is, mint az állampapír, vagy a tartós befektetési számla, viszont az adóvisszatérítést az említett három megtakarítás esetében lehet kihasználni.


Az adóvisszatérítés maximális mértéke nyugdíjbiztosítás esetén évi 130 000 forint lehet.

Tehát a limit kevesebb, mint az önkéntes pénztárak esetén. Ebben az esetben is érvényes az együttes 280 000 forintos korlát bármilyen egyéb megtakarítási formával kombinálva. Azt is érdemes tudni, hogy egy személy rendelkezhet több nyugdíjbiztosítással is, viszont maximum ugyanúgy 130 000 forintot igényelhet vissza. Így ha ezt a keretet túllépné valaki, érdemes másfajta öngondoskodási megtakarítást választani a biztosítás mellé. A limit eléréséhez éves szinten 650 ezer forintnyi befizetésre van szükség, ami havonta egységesen 54 200 forintot tenne ki. Az adóvisszatérítés a megjelölt megtakarítási számlára érkezik, ezzel is gyarapítva a megtakarításokat.


error: Content is protected !!