Bejelentették – Csütörtöktől, Június 1-től ezt vezetik be Magyarországon!

Bejelentették – Csütörtöktől, Június 1-től ezt vezetik be Magyarországon!

A péntek este kiadott Magyar Közlönyben megjelent a 162/2023. (V. 5.) kormányrendelet, amely tartalmazza a kormány által kötelezően előírt bolti akciókra vonatkozó részletszabályokat.

Mikor lesznek ezek az akciók?

A kötelező akciózást a kereskedőknek június 1. és szeptember 30. között kell végezniük.




Melyik boltoknak kell akciózni?

Azoknak, amelyek a TEÁOR szerinti „4711 – Élelmiszer jellegű bolti vegyes kiskereskedelem” megjelöléssel feltüntetett tevékenységet végzik, és amelyek 2021-es árbevétele meghaladta az 500 millió forintot. A rendelet az üzletben vagy bevásárlóközpontban folytatott kereskedelmi tevékenység mellett a csomagküldő kereskedelemre is kiterjed.

Mettől meddig fog tartani egy-egy akció?

A kötelező akciókra heti rendszerességgel kell sort keríteni, az akciós időszak a hét csütörtöki napján 0 órától a következő hét szerdai napján 24 óráig tart. A kereskedő legfeljebb három alkalommal választhat más akciós időszakot, amelynek az időtartama legalább egybefüggő 168 óra, de nem lehet több mint egybefüggő 336 óra. A választott időszakról a kereskedőnek legalább két nappal előre értesítenie kell a kereskedelemért felelős minisztert.




Honnan lehet majd tudni, mikor mi akciós?

Az akciókról tájékoztatást is közzé kell tenni, nemcsak az üzletben jól látható helyen, de a nyomtatott reklámújságokban és az online felületeken is.

Mikre fognak vonatkozni az akciók?

Húsz termékkategóriát érint a kötelező akciózás (a lista a cikk végén olvasható), az érintett üzleteknek mindegyikből egy-egy szabadon választott terméket kell leakciózniuk. De arra is figyelniük kell, hogy biztosítsák a szükséges mennyiséget – a 2022-ben értékesített átlagos napi mennyiséget – a leakciózott termékekből.




Mennyivel kell olcsóbban adni az akciós termékeket?

A kötelező akciózást megelőző harminc napban az adott bolt által alkalmazott legalacsonyabb bruttó árnál legalább 10 százalékkal kedvezőbb áron. Ebben viszont nem kell figyelembe venni azt a csökkentett árat, amelyet a minőségmegőrzési vagy fogyaszthatósági idő lejárta miatt, az az előtti 72 órában vezetnek be írja a Kormány.

Vannak kivételek, amikor nem kell valamit leakciózni?

Azoknál a termékkategóriáknál nem kell akciót bevezetni, amelyekben a rendelet kihirdetésének napján nem forgalmaz legalább öt különböző terméket az adott üzlet.




Mi a büntetés, ha egy üzlet nem jól akciózik?

Az attól függ, mennyire rosszul akciózik:

    • ha nem írja ki egy terméknél az árcsökkenés tényét és mértékét: termékkategóriánként 500 ezer forint;
    • ha nem jelenti be az akció időszakát vagy nem teszi ki a szükséges felületekre a tájékoztatót: 1 millió forint;
    • ha nem alkalmaz akciót arra, amire kéne: 3 millió forint;
    • ha nem biztosít elegendő mennyiséget az adott termékből, akkor 10 százalékos hiányig 500 ezer forint, 10-50 százalékos hiányig 1 millió forint, 50 százalék feletti hiánynál pedig 2 millió forint bírság jár;
    • emellett a hatóság elrendelheti a szabálysértő üzlet bezárását legalább egy napra, de akár fél évre is – az, hogy ebben mi alapján differenciálnak, nem derül ki.




Miért van ez az egész?

Ez nem a közlönyből derül ki, de azért mondjuk: a kormány az új intézkedéstől azt várja, hogy az árak csökkentésével és a versenyhelyzet fokozásával megállítható az a folyamat, ami a kormány szerint túlárazásnak és a spekulációnak minősül, és így már a közeljövőben tovább mérséklődhet az infláció.

És akkor a kötelező akciózás által megcélzott termékkategóriák:

Termékkategória
1. Baromfihús
2. Sertés-, marhahús, egyéb húsféleségek
3. Hal, halkonzerv
4. Húskészítmények


5. Tej, tejföl és helyettesítői
6. Joghurt és egyéb savanyított készítmények
7. Egyéb tejtermék
8. Sajt
9. Vaj, margarin és készítményei
10. Egyéb zsiradékok (növényi és állati)
11. Kenyér
12. Péksütemények


13. Száraztészta, rizs, egyéb cereáliák
14. Liszt, cukor, tartósított lisztesáru
15. Friss zöldség
16. Friss gyümölcs
17. Gyümölcs-, zöldséglé
18. Készételek, fűszerek, ételízesítők
19. Kávé, tea
20. Ásványvizek és üdítőitalok




error: Content is protected !!